Historia Polskiego Klubu w Southampton

18 Sty 2016
1897 times

50 lat mineło - Polski Klub w Southampton dzała od 1964 roku.

W sobotę 4 Października odbyły się uroczystości związane z 50tą rocznicą powstania Polskiego Klubu w Southampton. Na uroczystość zarząd klubu zaprosił Panią Mayor Southampton Sue Blatchford, byłych i obecnych członków klubu oraz przedstawicieli konsulatu w Londynie Panią Monikę Sobotkę oraz Grzegorza Salę. Podziękowania dla Pani Wioletty Nowakowskiej Prezesa Polskiego Klubu w Southampton złożyły dzieci z Polskich szkół.

 

Historia Polskiego Klubu w Southampton


   W 1964 roku dzięki staraniom ówczesnego wówczas Księdza Proboszcza ks.kan. A. Jankowskiego i Komitetu Parafialnego powstał Klub Polski z siedziba w Sali Parafialnej przy 507 Portswood Road.
Pisząc o polskim Klubie nie można tu nie wspomnieć o  naszej szacownej Polonii przybyłej do Anglii po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. To właśnie dzięki  niej i dzięki wspomnianemu już wcześniej ks. Kan. Jankowskiemu najpierw powstała Polska Parafia w Southampton, a później Polski Klub.

Klub ten powstał w celu zabezpieczenia bazy finansowej dla Polskiej Społeczności czyli parafii.
 
Kiedy władze Angielskie zdecydowały się na zamkniecie obozu dla uchodźców  w Hiltinghbury i wykorzystanie tego terenu pod budowę prywatnych domów. Wówczas nasi rodacy wraz z całymi rodzinami zostali zmuszeni do opuszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania czyli obozu w Hiltinghbury. Po opuszczeniu obozu wiele polskich rodzin zamieszkało w rożnych miejscowościach, takich jak: Chandler’s Ford, Eastleigh, Southampton, Portsmouth czy Bornemouth, ale po pewnym czasie zaczęło im brakować obozowego życia, gdzie wszystko było na miejscu, łatwo było się spotkać i celebrować wspólnie rożne uroczystości zarówno kościelne jak i państwowe.

Dlatego tez w 1963 roku został zakupiony bardzo zniszczony dom i dzięki wysiłkowi naszych rodaków po kilku miesiącach ciężkiej, bezinteresownej pracy dom ten został wyremontowany i stal się miejscem spotkań dla polskiej społeczności przebywającej w tych okolicach.
Z czasem dokupiono następny przyległy dom, który został przyłączony do poprzedniego i tak jest do dnia dzisiejszego. W budynku tym początkowo urządzone zostało mieszkanie dla ówczesnego księdza opiekującego sie nasza parafia, siedzibę swą do 2005 roku miała Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych, a także Polski Klub, który mieści się  do dnia dzisiejszego. Obecnie Polski Klub prowadzony jest przez komitet wybierany każdego roku. Na przełomie lat członkowie komitetu często się zmieniali i nie sposób tu wymienić długiej listy nazwisk ludzi, którzy ciężko z oddaniem i bezinteresownie pracowali  przy rozbudowie, prowadzeniu i choćby utrzymania tegoż miejsca. Członkiem klubu może zostać praktycznie każdy Polak i każda Polka.
Obecny członkowie zarządu dalej kontynuują dzieło naszych rodaków i dalej tak jak inni poprzednicy, charytatywnie pracują na rzecz klubu. Ponieważ klub jest ‘’non profit organization’’ to wszelkie dochody przekazywane są na różne cele. Dość duża kwota każdego roku przeznaczona jest na utrzymanie tegoż miejsca poprzez opłacanie wszystkich rachunków i licencji. W miarę możliwości, każdego roku staramy się dofinansować rożnego rodzaju organizacje działające przy Polskiej Parafii takie jak: SPK, zespół ludowy Karpaty, mikołaja dla dzieci i inne. Kilka lat temu dzięki pomocy parafii zostały wyremontowane pomieszczenia klubowe co pochłonęło znaczna cześć funduszy i na tym etapie prace remontowe się zakończyły, mimo iż jeszcze dużo było do zrobienia ale tak jak większość organizacji również i my borykamy się z trudnościami finansowymi. Oczywiście w miarę możliwości finansowych prace w budynku cały czas są kontynuowane.
Niestety czasy się zmieniają i mało kto chce pracować charytatywnie wiec za większość usług trzeba płacić, aczkolwiek jest jeszcze sporo osób, które często, regularnie i bezinteresownie pomagają, a których nie sposób tu wszystkich wymienić, przy organizowaniu rożnych  imprez oraz innych prac związanych z utrzymaniem klubu za co w tym miejscu w imieniu całego Komitetu Klubowego składam serdeczne podziękowania.
Na koniec zaproszenie do Polskiego Klubu, który otwarty jest w piątki i soboty od godzinach 19.00-23.30 Wpisowe tylko £ 6 na rok od rodziny ( £3 emeryci i renciści), w klubie jest do dyspozycji stół do tenisa stołowego, a także stół bilardowy. Znajduje się bar z którego można skorzystać, polska telewizja- platforma Polsatu, jest tez wiele gier planszowych do dyspozycji członków klubu i co ważne można tu przychodzić z dziećmi.  W miarę możliwości organizowane są rożne imprezy, zabawy taneczne, koncerty, kilka razy graliśmy z Jurkiem Owsiakiem w WOSP. Klub zawsze czynnie pomaga w organizowaniu imprez parafialnych takich jak festyn, dożynki, sylwestra i innych.
Jesteśmy otwarci na propozycje i pomysły i jeżeli ktoś jest zainteresowany i chętny do bezinteresownej pomocy w prowadzeniu klubu to serdecznie zapraszamy do współpracy. Dzięki temu że na przestrzeni lat wiele osób zaangażowało się i dalej angażuje w prace na rzecz klubu wysiłki naszych poprzedników  nie poszły na marne.  
Serdeczne podziękowania od zarządu klubu dla wszystkich członków, którzy się zapisali i regularnie przychodzą do klubu. Mamy nadzieje że ciężka praca naszych rodaków nie pójdzie na marne i poczujemy się w obowiązku żeby tak jak i oni dbać o to miejsce i żeby nasi potomkowie też kiedyś mogli powiedzieć, ze tu  kiedyś powstał Polski Klub i dalej istnieje.

Rate this item
(0 votes)